ATMEGA32-16AU Electronic Components IC 8 Bit Microcontroller MCU EEPROM 32 I/O Pins
Hong Kong Jia Li Xin Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original
Model Number : ATMEGA32-16AU
Place of Origin : Original
MOQ : 1pcs
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability : 100000pcs/days
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Standard packaging
Describetion/Pack : 8-bit Microcontrollers - MCU 32kB Flash 1kB EEPROM 32 I/O Pins
Remarks : For materials that are not available on the website, please email us directly for a quote
Shipping by : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description : BOM list Quotation
Lead time : 1-3 Working Days
ROHS : yes
Warranty : 360days
Type : Intergrated Circuit
Type- : IC
Contact Now
ATMEGA32-16AU Electronic Components IC Programmable IC Chips Microchip
PRODUCT DESCRIPTION
For more information on
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer: Microchip
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
Series: ATmega32
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: TQFP-44
Core: AVR
Program Memory Size: 32 kB
Data Bus Width: 8 bit
ADC Resolution: 10 bit
Maximum Clock Frequency: 16 MHz
Number of I/Os: 32 I/O
Data RAM Size: 2 kB
Supply Voltage - Min: 4.5 V
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Packaging: Tray
Analog Supply Voltage: 2.7 V to 5.5 V
Brand: Microchip Technology
DAC Resolution: -
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 1 kB
Data ROM Type: EEPROM
Height: 1.05 mm
I/O Voltage: 2.7 V to 5.5 V
Interface Type: I2C, SPI, USART
Length: 10.1 mm
Moisture Sensitive: Yes
Number of ADC Channels: 8 Channel
Number of Timers/Counters: 3 Timer
Processor Series: megaAVR
Product: MCU
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 160
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Tradename: AVR
Watchdog Timers: Watchdog Timer
Width: 10.1 mm